Bodrum’un yerel eşitlik eylem planı konuşuldu

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği yerel eşitlik eylem planı toplantısı, Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği, Bodrum’un 56 mahallesinde uygulanacak yerel eşitlik eylem planı toplantısı Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi’nin, 8 Mart 2020 tarihinde bütün hizmetlerde toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeteceğini taahhüt eden Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı CEMR Protokolü’ne imza atmasının ardından başlanan çalışmalar kapsamında, yerel eşitlik eylem planı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Kadın Dayanışma Derneği üyeleri ile farklı mahallelerden çok sayıda kadın bir araya geldi.

Toplantıda kadınlar, yerel eylem eşitlik planının oluşturma sürecinde talepleri ve görüşlerini dile getiriken, mahallelerde gündüz bakım evi, kreş, engelsiz sokak, engelsiz kentin yanı sıraa kadınlara yönelik şiddette tüm kurumların harekete geçen, eşitlilik politikasının her yerde izleneceği bir Bodrum hayal ettiklerini ifade ettiler.

“ÇOK GÜÇLÜ OLACAĞIZ”

Toplantıda konuşan Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt toplantıda, ‘’Uzun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Sizlerle olmak büyük bir mutluluk. Yapacak çok işimiz var. Kadınlar olarak üstümüze düşen görevler çok fazla, bunların bilincindeyiz. Birlik olursak ancak çok güçlü olabiliriz ve ben inanıyorum; çok güçlü olacağız’’ dedi.

“NASIL BİR BODRUM HAYAL EDİYORSUNUZ?”

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, “Nasıl bir Bodrum hayal ediyorsunuz” sorusunu sorarak, “Başkan Ahmet Aras’ın bir politikası var. Seçildiği günden itibaren şunu söyledi; ‘Bu kenti ben kadınlar için kadın taraflı bir kent yapacağım’. Ayrımcılığın olmadığı, her türlü eşitliğin sağlandığı bir kent yapacağını söyledi ve ‘Bunu kadınlarla birlikte yapacağım’ dedi. Bugün konuşacağımız konular için bunun siyasi karar noktasında ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi olarak düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“SORUNU BİLEN TARAFTA OLAN BİZLER, ÇÖZÜMÜNE DE VAKIFIZ”

Toplantıda konuşan diğer isim ise, Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi Sözcüsü Avukat Evrim İnan oldu. İnan, “Uzun bir süre sonra nihayet bir aradayız ve bir arada olmak her zaman olduğu gibi çok heyecanlı. Bugün Bodrum hayalimizi konuşmak için bir aradayız. 56 mahallede yaşayan biz kadınların Bodrum hayalini, sorunları biliyoruz ve birçok buluşmada ve birçok alanda bu sorunları tespit ve ifade ettik ve sorunu bilen tarafta olan bizler, hayatın her alanında olduğu gibi, çözümüne de vakıfız. Çözümleri hepimiz her gün hayatlarımızda deneyimliyoruz, gerek evde, gerek işte, gerekse sokakta ya da hayatlarımızın diğer alanlarında. Bu alanlarda var olan çözümler ile hayatın da her alanını yeniden var ediyoruz. Öyle ise Bodrum hayalimizle birlikte çözümün belirleyicisi olma hakkını da Bodrum’un her mahallesinde, her sokağında, her köşe bucağında hayata geçirelim. 56 mahalle ile bu kentteki eşitlik hayalimiz var edelim. Yerel Eşitlik Eylem Planının nasıl oluşturulacağı, kimleri nasıl kapsadığını, özetliyoruz ve ardından hep birlikte, ortaklaştığımız hayalimizi konuşup oluşturacağız” dedi.