Bodrum’daki depremzedeler turizm ve diğer meslek kollarında istihdam ediliyor

Muğla’nın Bodrum ilçesinde depremzedelerin Bodrum Gençlik Merkezi’nde kurulan İŞKUR’a başvuruda bulunarak turizm ve diğer meslek kollarında iş bulmalarının sağlandığı açıklandı.

Yaklaşık 10 bin depremzedenin konuk edildiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde depremzedelerin Bodrum Gençlik Merkezi’nde kurulan Çalışma ve İş Kurumu’na (İŞKUR) başvuruda bulunarak farklı alanlarda iş bulmalarının sağlandığı bildirildi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta gerçekleşen depremlerin ardından Bodrum’da 3 bine yakın depremzedenin otellerde misafir edildiğini belirten Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, “Bu sayı şu anda 2 bin 600’lere düştü. Bunun sebebi de depremzedelerin memleketlerine geri dönmeye başlaması, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilmesi veya başka illere gitmelerinden kaynaklanıyor. Tahliyeler başladı, erken dönenler de var. Deprem bölgelerinden gelenlerin sayısında düşüş var. Bodrum’da ‘afet durumu normale döndü’ diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“TURİZM SEZONUNDA DEPREMZEDELERE İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ”

İŞKUR’a şu ana kadar 500’den fazla depremzedenin başvuruda bulunduğunu kaydeden ve alınan iş başvurularının farklı meslek gruplarından olduğuna değinen Dengiz, “BODER bünyesindeki üyelerimizden de talepler olursa bizler afetzedelerle çalışmak isteyenleri yan yana getirmeyi amaçlıyoruz. Olumlu bir sonuç olacağını düşünüyorum. Bu işlerin meslek kodlarına uygun şekilde olması daha iyi olur. Yani öğretmen veya mühendisin otelde çalışması biraz karmaşık olabilir o yüzden otellerde çalışacak kişilerde otelcilik veya lokanta tecrübesi olanlara öncelik vermeye çalışıyoruz. Bu kişilerin yerleştirmelerini yapmaya başladık. Otellerde aşçı, garson veya kat görevlisi gibi alanlarda yerleştirmeler yapılıyor. Turizm sezonunda depremzedelere istihdam sağlayacağız” diye konuştu.

KIZI ZİNCİR MARKETTE İŞE GİRDİ

Bodrum’a Hatay’ın İskenderun ilçesinden gelen 58 yaşındaki 3 çocuk annesi Gülten İkinci, depremde kendi evlerinin yıkılmadığını ancak Malatya’da oturan kızının evinin yıkıldığını dile getirerek, “Depremde çok korktuk ama benim oturduğum gecekondu ve mahalle yıkılmadı. Malatya’daki kızımın evi yıkıldı. Çok şükür ailemden kaybım olmadı. Ailemin birçok ferdi Bodrum’da. Kızım üniversite mezunu, işletme okudu. Bodrum’da iş başvurusu yaptı ve iş buldu. Kızını da bugün kreşe yerleştirdi, şükürler olsun” dedi.