Bodrum’da yanan alanlara kaçak inşaat atığı döküldü

Orman yangınlarında yanan alanlara kaçak inşaat atığı döküldüğüne dair ihbar alınması üzerine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras bölgede inceleme yaptı. Aras, belediye başkanı ve kentin bir vatandaşı olarak suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, geçtiğimiz yaz çıkan orman yangınlarında zarar gören Turgutreis, Dereköy, Gümüşlük, Yaka ve Gürece mahalleleri arasındaki makilik ve ormanlık alanlara inşaat atığı döküldüğü ihbarının alınası üzerine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras bölgede inceleme yaptı.

Belediye ekibiyle bölgeyi gezen Aras, gelişigüzel alanlara inşaat artıklarını döken firmaların belirlenip en üst seviyeden ceza kesileceğini belirtti ve kolluk kuvvetleriyle iletişime geçerek konu hakkında bilgi verdi. Yasa dışı moloz ve inşaat artığı dökülen alanlar belgelenerek kayıt altına alındı.

BELEDİYE BAŞKANI VE BU KENTİN BİR VATANDAŞI OLARAK CUMHURİYET SAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

Dereköy Mahallesi Kavakderesi Mevkii’nde açıklama yapan Aras, “Biz belediye olarak üzerimize düşen ne gerekiyorsa yapacağız ve gereken bütün yasal süreci işleteceğiz.  Kaymakamlığımız ve İl Çevre Müdürlüğümüz de gerekli işlemleri başlatacak. Ayrıca ben, belediye başkanı ve bu kentin bir vatandaşı olarak Cumhuriyet Savcılığına bu vatandaşlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım”

Bulundukları bölgenin imar planı olmayan, doğal karakteri korunması gereken bir arazi olduğunu ifade eden Aras, “Hafriyatı istediğiniz yere dökemezsiniz. İstediğiniz yerde kazı yapamazsınız, iş makinesi çalıştıramazsınız. Çünkü Bodrum’un her yerinde ya doğal ya da tarihi bir değer vardır” dedi.

“BÜYÜK ARAZİLERİ ALIP BEŞER YÜZ METREKARE BÖLÜP GARİBAN VATANDAŞLARA SATAN DOLANDIRICILAR HESABINI VERECEKLER”

Açıklamasında ayrıca büyük tarım arazilerinin ve imarsız arazilerin alınması ve bölünerek satılmasına yönelik uygulamalara karşı yurttaşları uyaran Aras şunları söyledi:

“Buraları kendi kafalarına göre beşer yüz metrekare bölüp vatandaşlara satıyorlar ve onları kandırıyorlar. Daha sonra bu gariban vatandaşlar buralara ev yapmaya çalışıyorlar. Bu Yaka’da, Dereköy’de, İslamhaneleri’nde var. Biz bunları yakaladığımız anda gerekli işlemleri yapıyoruz. Aynı zamanda bu dolandırıcılar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Ben, burada vatandaşlara sesleniyorum, sakın bunlara kanmayın. Tapusuz bir yeri alamazsınız ve inşaat yapamazsınız. Saf ve temiz duygularla belki kendinize bir yuva yapmaya çalışıyorsunuz ama bu imkânsız. Elbet kanun, hukuk, devlet burayı bulur ve ortadan kaldırırız. Bu türden yapılan uygulamaları da kamuoyuna duyuruyorum. Böyle büyük arazileri alıp beşer yüz metrekare bölüp de gariban vatandaşlara satan dolandırıcılar hesabını verecekler.”