Bodrum’da ruhsatsız yapılara beton dökülmemesi emri verildi

Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından beton döküm firmalarına, kaçak yapılara beton dökülmemesi emri verildi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından beton döküm firmalarına “ruhsatsız yapılara beton dökülmemesi” yönünde resmi yazı gönderildi.

Gönderilen resmi yazıda son yaşanan depremlerin, durumun ciddiyetini ve aciliyetini gözler önüne serdiği ve bu konuda bazı önlemlerin alınması gerekliliğinin doğduğu ifade edildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ilgili yazısında, “4708 sayılı Yapı Denetim Hakkında Kanun çerçevesinde giren ve yapı ruhsatı tanzim edilen yapıların ruhsat ve eklerine uygunluğu yapı denetim firmaları tarafından denetlenmekte, yapım aşamaları (fiziki seviyeleri) Ulusal Yapı Denetim Sistemi’ne yüklenmekte ve ilgili belediye başkanlıklarınca da kontrol edilmektedir. Fakat ruhsatsız (kaçak) yapılara ilişkin herhangi bir denetim yapılmamaktadır” denildi.

Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından ilçede beton üretimi ve döküm faaliyeti gösteren firmalara gönderilen yazıda, “Bu çerçevede Afet Riskine Karşı Alınacak Tedbirler ve Kaçak Yapılaşmayla Mücadele çerçevesinde, belediye sınırları içerisinde ruhsatsız (kaçak) yapılara beton dökülmemesinin önem arz etmekte olduğunu aksi tespit edilmesi durumunda ilgili mevzuat çerçevesinde belediye tarafından gerekli yasal işlemler yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.