Bodrum’da köpeklerin zehirlenmesi ile ilgili davada mahkeme bekletme kararı verdi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde üç köpeğin zehirlenmesi ile ilgili davada mahkeme heyeti, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün şikayetçi olması konusundaki eksiliğin tamamlanması için davayı durdurma kararı verdi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde üç köpeğin zehirlenmesi ile ilgili hakkında dava açılan kişi, hakim karşısına çıktı. Bugün (16 Mart 2023) Bodrum Adliyesi’nde görülen davada mahkeme heyeti, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün şikayetçi olmamasından dolayı eksiklikler giderilinceye kadar davayı durdurma kararı verdi.

Mahkeme çıkışı Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukatlar, Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu ile Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği üyeleri ve hayvanseverler bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

“MAHKEME BEKLETME KARARI VERDİ”

Muğla Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Vahit Çevik, “Konacık’ta geçtiğimiz aylarda sahipsiz köpekleri ve kendi köpeğini zehirli gıda maddesi vermek suretiyle öldüren Tahsin B.’ın duruşması vardı. 5199 sayılı yasanın 28/A maddesinin 8’inci fırkasında sahipsiz hayvanların ölümüyle ilgili ve ihlaliyle ilgili durumlarda şikayet hakkı il tarım ve ilçe müdürlüklerine verilmişti. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün olay yerinde tutulan tutanakta yetkilisinin imzası olmasına rağmen mahkeme o imzayı yeterli görmedi. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün şikayetçi olması konusundaki eksiliğinin tamamlanması için bugünkü duruşmada mahkeme bekletme kararı verdi” diye konuştu.

Şu anda dosyanın beklemede olduğunu, savcılık tarafından İlçe Tarım Müdürlüğü’nün şikayetçi olmasına ilişkin dilekçenin tamamlanmasından sonra davaya devam edileceğini belirten Çelik, “Yasadaki ceza ve yaptırımlar yetersiz. Mahkemelerin bu konuda yeterli duyarlılığı göstermeyerek düşük cezalar vermesi maalesef, bu tür eylemlerin devam etmesine neden oluyor. Hayvanlara yapılan kötü muamele, zulüm, zehirleme, öldürme olayları hem cezaların yetersiz olmasından dolayı bunun yanında mahkemelerimizin hakimlerimizin duyarlı davranarak üst sınırdan ceza vermemesinden kaynaklanıyor. Hiçbir suçu günahı olmayan, insanla yaşama arzusu olan bir masumun zehirli gıda maddesiyle iç organları parçalanarak, acı çekerek öldürülmesi vahşetten başka bir şey değildir. Mevcut cezaların iyi uygulanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Konacık Mahallesi’ndeki Pedasa Caddesi üzerinde çevre sakinleri tarafından bakılan iki köpek, 30 Ekim 2022 tarihinde vatandaşlar tarafından yol ortasında ve kaldırımda hareketsiz halde bulundu. Bodrum Belediyesi Petbulance ekibi tarafından yapılan incelemede iki köpeğin de zehirlendiği belirlendi. Ertesi gün bölgede bir köpeğin daha yaşamını yitirdiğini gören çevre sakinleri, durumdan şikayetçi olup mahkemeye başvurdu.

Köpeklerin zehirlemesi olayı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, güvenlik kameralarının incelenmesinin ardından pazarcılık yaptığı öğrenilen T.B. isimli şahıs gözaltına alındı.

Şüphelinin emniyetteki ifadesinde köpekleri tavuklarına saldırdığı gerekçesiyle zehirlediğini söylediği öğrenilirken, savcılıktaki ifadesinde ise torununa havladığı için köpekleri zehirlediğini belirtti.

Şüpheli, adli kontrol hükümleri uygulanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, yaşamını yitiren üçüncü köpeğin ise şahsın kendi köpeği olduğu bildirildi.