Bodrum’da iki köpeğin öldürülmesi ile ilgili açıklama yapıldı

Bodrum’da bir vatandaşın koyunlarını öldürdüğünü düşündüğü iki köpeği öldürmesi ile ilgili Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü açıklama yaptı.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Yalıkavak Mahallesi’nde E.G. isimli vatandaş bahçesindeki ağılındaki koyunlardan bazılarının öldürülmüş bazılarının da yaralanmış olduğunu gördü. O sırada çevrede bulunan iki köpeği fark eden E.G. koyunlarını köpeklerin öldürdüğünün düşünündü ve köpekleri ateşli silahıyla öldürdü.

İhbar üzerine Bodrum Belediyesi ve polis ekipleri olay yerine sevk edildi. E.G.’nin silahına el koyuldu ve ifadesi alındı. Köpeklerin cansız bedenleri ise Bodrum Belediyesi görevlileri tarafından barınağa götürüldü. Köpeklerin koyunlara saldıran hayvanlar olup olmadığı bilinmezken, otopsiye götürülebileceği öğrenildi.

BARIŞ SAYLAK: KONUYLA İLGİLİ YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Saylak, “Hem koyunların telef olmasından hem de 2 sahipsiz köpeğin öldürülmesinden duyduğumuz üzüntüyü bildirmek isterim. Buradan yetiştiricimize geçmiş olsun diyorum. Sahipsiz hayvanların rehabilitasyon ve kayıt işlemlerinin yerel yönetimlerin uhdesinde olduğunu ifade ederek, sahipsiz hayvanlara yönelik saldırı ve şiddet karşısında ihbarların DKMP ile İl/İlçe Müdürlüklerimiz tarafından değerlendirildiğini ifade etmek isterim. Yaşanan bu üzücü olayla ilgili Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlümüz yetkilileri olay yerine intikal ederek gerekli incelemeleri yapmıştır. Buna göre 9 baş koyun parçalanarak telef olmuş, 20’ye yakın yaralı ve ağır yaralı hayvanın olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili yasal süreç başlatılmıştır.” dedi.