Bodrum’da elektrik zammı protestosu: “Zamlar geri alınsın”

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, elektrik zammı ve yurttaşlara gelen fahiş elektrik faturaları protesto edildi: “Vatandaşı boğan zamlar geri alınsın.”

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, elektrik zammı ve fahiş elektrik faturalarını protesto etmek için yurttaşlar Aydem Merkez Binası’nın önüne akın etti. Eylemde, yüksek gelen elektrik faturalarına tepki gösterilirken, hükümet istifaya çağırıldı.

“BU BÜYÜK EZİYETE SON VERİLMELİ, ZAMLAR GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde, açıklamayı yurttaşlar adına Kemal Aslan okudu. Açıklamada, yurttaşların zamlar karşısında zor durumda kaldığı belirtilirken, “Bu zamların tek nedeni, enerji üretim ve dağıtımın özelleştirilmiş olmasıdır. En temel ihtiyaçların özelleştirilip, vatandaşın gelir kaynağı olarak görülmesidir. Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar. Bu faturalar ödenmez; bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir. Geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

“VATANDAŞA DARBE VURULARAK NEFES ALAMAZ HALE GETİRİLMİŞTİR”

Yurttaşların kira bedellerinin yarısı kadar elektrik faturası geldiği ifade edilen açıklamada, “Tüm vatandaşa son günü şubatın ilk haftası olan ödeme günü verildi. Asgari ücret ile geçinen bir hanenin böylesi bir faturayı ödeyip nasıl geçinmesini bekliyorlar? Tüm bunlar yetmezmiş gibi Aydem faturaları keserken gösterdiği kusursuz işlemi hizmet verirken göstermemektedir. Mahallelerde günlerce kesintiler yaşanmakta Bodrum gibi dünyanın gözü önünde olan bir şehire bu reva değildir. Yüksek enflasyon, artan kira, artan vergiler, fahiş oranda artan elektrik, akaryakıt, su faturaları ile vatandaşa darbe vurularak nefes alamaz hale getirilmiştir. Biz sade vatandaş olarak, nefesimizi kesen zamların geri alınmasını talep etmekteyiz” denildi.

“ELEKTRİKLER ÇOK GELİPDURU BUNUN ÇARESİNİ BULUN GARİ”

Aydem Merkez Binası’nın önüne “Elektrikler çok gelipduru bunun çaresini bulun gari” yazılı siyah çelenk bırakılırken, eylemcilerin Bodrum Turgutreis karayolunu kapatmaları üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.