Bodrum’da “4. Uluslararası Peynir Festivali” başladı

Bodrum’da Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği’nin düzenlediği Uluslararası Peynir Festivali başladı. Festival 10 Nisan’da sona erecek.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği’nin düzenlediği ve dört gün sürecek olan “4. Uluslararası Peynir Festivali” başladı. Festivale Türkiye’nin birçok bölgesinden peynir üreticileri destek verdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve İtalya’dan peynir ustaları, festivale konuk olarak katıldı.

Festival kapsamında 8 Nisan saat 15:30-16:30 arasında, Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği Sözcüsü Deniz Kurtsan’ın kolaylaştırıcılığında “Geleneksel yöntemlerle üretim yapan peynir üreticilerini tanımak” konulu söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşiye Biga Kadın Kooperatifi Eceköy Süt Ürünleri’nden Peynir Üreticisi Gönül Günaydın, Larenda Peynir’den Peynir Üreticisi Recai Ebrişim, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’ndan Gıda Mühendisi Nurper Özcan konuk olarak katılacak.

Kaymakam Bilgehan Bayar, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, kalabalıklaşan dünyada gıdanın değerinin her geçen gün arttığını söyledi.

AHMET ARAS: YEREL FESTİVALLER BODRUM İÇİN VE YERELİ KORUMAK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da bu ilçede doğup büyümüş biri olarak hep tarımın içerisinde bulunduğunu ve doğal beslendiğini ifade etti.

Ailesinin geçmiş yıllarda hayvancılıkla uğraştığını belirten Aras, “Hep doğal yedik içtik. Sağlıklıysak buna borçluyum. Bunu Bodrum’da yaşadık. Turizm Bodrum’a bundan sonra geldi. Yaptığımız yerel festivaller Bodrum için ve yereli korumak için çok önemli.” diye konuştu.

Çeşitli etkinliklerin yapılacağı festival, 10 Nisan’da sona erecek.