Bodrum mandalinasının verimi düştü

Bodrum’da geçtiğimiz ay gerçekleşen dolu yağışı ve fırtınadan olumsuz etkilenen Bodrum mandalinasının veriminin düştüğü söylendi. 30 ton mandalinanın yere döküldüğü söylendi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Bitez, Ortakent, Yalıkavak mahalleleri başta olmak üzere yarımadanın farklı bölgelerindeki tarlalarda yetiştirilen ve yurt içi ve yurt dışında tüketilen Bodrum mandalinası, ilçede yaşanan dolu yağışı ve fırtınadan olumsuz etkilendi.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Mahmut Serdar Kocadon bu yıl mandalina rekoltesinin geçen yıla göre daha iyi olduğunu fakat dolu ve fırtınanın ürünlere zarar verdiğini söyledi.

Erken toplamanın bir çözüm olabileceğini söyleyen Kocadon, “Ancak o anda piyasaya hakim olan mandalina türü satsuma. O yüzden Bodrum mandalinası bu türle rekabet edemiyor çünkü şu anda ülkemizde en çok tüketilen mandalina türü satsuma. Bizimki daha çok butik bir ürün haline geldi. Daha az üretiyoruz. Amacımız satsuma piyasada azaldığı zaman devreye girip daha iyi fiyata satmak. Geçen yıl bahçede kilosu 75-80 kuruştu. Bu yıl ise 1,5-2 liraya çıktı. Bu bizim için avantaj” dedi.

“30 TON MANDALİNAMIZI FEDA ETTİK”

Turizmci ve üretici Erman Aras da hava koşullarının bir anda ürünleri olumsuz yönde etkilediği söyledi. Yerli mandalinanın ocakta, hava şartlarının riskli olduğu dönemde yetiştiğini aktaran Aras, “Bizim bir aydan da kısa sezonumuz var. Her yıl hava şartları değişebiliyor. Bu yıl rekolteden çok ümitliydik ancak ocağın ilk haftasından sonra iki saat yağan doluyla karşılaştık. O dolu ve arkasından gelen fırtına bütün ürünleri yere döktü. 30 ton mandalinamızı feda ettik. Umutlarımız seneye kaldı ama bundan artık ders çıkarmamız gerekiyor” dedi.

Mandalinanın yeşil haldeyken tüketiminin öne çıkarılması gerektiğini vurgulayan Aras, “Yerli Bodrum mandalinası bir sanayi ürünüdür. Birçok menülerde de kullanılabilecek bir üründür. Eğer biz temmuzdan itibaren yeşil formunu kullanabilir ve bütün işletmelerimizi de menülerine bu ürünleri koymalarını sağlayabilirsek o zaman sezonumuzu çok uzatacağız” dedi.