BKD: Eşitsizliğin savunusunu yapanlar bu ülkeyi yönetemez

Muğla’nın Bodrum ilçesinde BKD bir basın açıklaması yaparak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKD), Muğla’nın Bodrum ilçesinde Tepecik Camii Meydanı’nda saat 17.30’da buluşarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

8 Mart kadın mücadelesinin hep var olacağını bildiklerini ifade eden açıklamada, “1857’de New York’ta greve giden kadınlar fabrika kapılarının kilitlenmesi sonucunda çıkan yangında öldüler. 1857’de ölen kadınların verdikleri mücadeleyi asla unutmamak için 8 Mart kadın mücadelesinin hep var olacağına dair bir gün olarak alanlardayız” denildi.

Rant siyasetini meşru görenlerin enkazlarında hayatlarını kaybettiklerini belirten açıklamada, “Kimimiz grevde, kimimiz erkeklerin uyguladığı şiddetle, kimimiz bedenlerimize yapılan saldırılarda, kimimiz cariye olarak el konan hayatlarımızın pazarlamasında, kimimiz yasaları, yönetmelikleri yok sayarak rant siyasetini meşru görenlerin inşa ettiği binaların enkazlarında kalarak öldük” ifadeleri kullanıldı.

Birleşmiş Milletler’in  (BM) kadın erkek eşitliğinden gittikçe daha da uzaklaşıldığı açıklaması hatırlatılarak, “Birleşmiş Milletler’in açıklamak zorunda kaldığı, dünya genelinde kadın erkek eşitliğinin 300 yıl uzakta olduğunu, eşitliğin giderek daha da uzaklaştığı tespit edilmiştir. Bu eşitsizlik, kadın haklarının tüm dünyada istismar ve ihlal edilmesi ile, kız çocuklarının eğitim kurumlarından uzaklaştırılması ile, çocuk yaşta zorla evlendirme ile, anne ölümlerinin ve kadın cinayetlerinin giderek artması ile vücut buluyor” açıklaması yapıldı.

“KADINLARA YÖNELİK ŞİDDETİ DURDURMAK İÇİN POLİTİKA ÜRETEMEYENLER, BU ÜLKEYİ DE YÖNETEMEZ”

Kadınlara yönelik şiddeti durdurmak için politika üretemeyenlerin ülkeyi yönetemeyeceğini belirten açıklamada, “Dünya genelinde artarak devam eden kadına yönelik şiddet ve eşitsizliğin tek nedeni patriarka yani, erkek egemen sistem ve bu sistemden beslenen siyasiler ve karar vericilerdir. Ülkeyi yönetenler, bakanlar, milletvekilleri, yerel yöneticiler, meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi partiler kısacası yönetimin karar mekanizmalarında yer alanların tümü… Kadınların hayatını yerle bir eden, kadın düşmanlığını normalleştiren, meşrulaştıran ve erkeklerin kadınlara yönelik şiddetini durdurmak için politika üretmeyenler, bu ülkeyi de yönetemezler” denildi.

“EŞİTSİZLİĞİN SAVUNUSUNU YAPANLAR BU ÜLKEYİ YÖNETEMEZ”

Eşitsizliğin savunusunu yapanların ülkeyi yönetemeyeceği belirtilerek, “Eşitliği sağlama, eşitsizlikle mücadele etmekle, yaşam hakkını korumakla sorumlu olmalarına rağmen, cinsiyetçi bakış açısı ile siyaset yapanlar, kadın cinsine yönelik düşmanlığın savunusunu üzerinden dönem politikaları geliştirenler kadınları yok sayanlar, eşitsizliğin savunusunu yapanlar bu ülkeyi yönetemezler” ifadeleri kullanıldı.

“6 Şubat 2023’te yaşadığımız depremde 46 bin kişinin ölümüne ve binlerce binanın yıkılmasına yol açanlar bu ülkeyi yönetemezler” denilerek, “Asla boyun eğmeyeceğiz ve itaat etmeyeceğiz, mücadeleden gelen gücümüzle itiraz etmeye devam edeceğiz” açıklaması yapıldı.

Açıklama, “Yaşasın feminist mücadelemiz! Yaşasın 8 Mart! Yaşasın feminist dayanışmamız” sloganları ile sona erdi.