BKD cinsel istismar suçlarının yargılanacağı iki duruşmaya çağrı yaptı

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKD) aralık ayının sonunda görülecek iki duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

BKD, Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde 28 ve 30 Aralık 2021 tarihlerinde görülecek iki farklı duruşma için dayanışma çağrısında yaptı.

Twitter üzerinde yapılan açıklamada şunlar söylendi: “Bodrum’da gelecek hafta iki duruşmaya tüm Kadınları dayanışmaya çağırıyoruz! Erkek faillerin cezasızlık ile cesaretlendirilmesine karşı yaşasın feminist mücadelemiz ve dayanışmamız! Susmuyoruz, boyun eğmiyoruz ve mücadelemizden asla vazgeçmiyoruz!”

ÇOCUĞUN CİNSEL İSTİSMARI DAVASININ DÖRDÜNCÜ DURUŞMASI 28 ARALIK’TA

Bodrum’da 5 yaşından itibaren öz babası ve ağabeyi tarafından cinsel istismara maruz bırakılan 18 yaşındaki genç kadının şikâyeti üzerine babası ve ağabeyi hakkında çocuğun cinsel istismarı suçundan dava açılmıştı. Davanın ikinci duruşmasında avukatların istismara maruz bırakılan kadına yönelik psikolojik durumuna ilişkin Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu alınması talebi de reddedilmişti. Ayrıca henüz reşit olan çocuk kendisine uygun olmayan bir sığınma evine gönderildikten sonra babası ve ağabeyi ile aynı evde yaşamaya zorlanmıştı.

BKD yaptığı açıklamada tüm kadınları dayanışmaya çağırdı ve şu açıklamayı yaptı: “Öz baba ve ağabeyin yıllarca süren cinsel istismarı nedeniyle faillerin yargılandığı ve karar duruşması olması beklenen celse Salı, 28.12.2021 tarihinde saat 09:50’da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde! #ÇocukİstismarıAklanamaz

FUHUŞ ÇETESİNİN YARGILANDIĞI DURUŞMA 30 ARALIK’TA

S.F.Y., Muğla’nın Milas ilçesinde 4 Mart 2020’de gittiği iş görüşmesinde Mutlu Erbey adlı erkek tarafından tecavüze maruz bırakıldı ve fuhuşa sürüklenmeye çalışıldı. Fuhuş çetesinin elinden kurtularak hukuk mücadelesi başlatan S.F.Y bu süreçte polis şiddetine maruz kaldı, tehdit edildi ve topladığı deliller ortadan kaldırılmaya çalışıldı.

Olayın ardından S.F.Y Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunmasına rağmen Mutlu Erbey Milas Jandarma İlçe Karakolu tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. S.F.Y’nin verdiği mücadele sonucu Mutlu Erbey 1 Mart 2021’de tutuklandı. 26 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen bir önceki duruşmada ise S.F.Y’den alınan örnekte bulunan erkek DNA’sının Mutlu Erbey’in DNA’sı ile uyuştuğu belirtildi.

Savcı mütalaasında, Mutlu Erbey’in nitelikli cinsel saldırı ve şantaj suçlarından ceza alması istendi. Ayrıca Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na fail hakkında “hürriyetten mahrum bırakma” suçlamasıyla da suç duyurusunda bulundu. Ayrıca kadınları fuhuşa sürükleyen çetenin diğer üyeleri Pınar Gündüz, Ayşe Gündüz ve Ali Lofçalı hakkında beraat istedi. Bir sonraki duruşma ise 30 Aralık 2021’e ertelendi.

BKD: TECAVÜZ ÇETELERİ CEZALANDIRILSIN

BKD yayınladığı açıklamada duruşmaya çağrı yaptı ve şu ifadelere yer verdi:

“Milas’ta 4 Mart 2020 tarihinde iş ilanına başvuran kadının zorla fuhuş yaptırılmak üzere çoklu şiddet eylemi gerçekleştiren çetenin yargılandığı davanın karar duruşması olması beklenen celseye tüm kadınları dayanışmaya çağırıyoruz! Perşembe, 30.12.2021 tarihinde saat 10:10’da Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’ndeyiz #TecavüzÇetesiCezalandırılsın