Belediye çalışanı kadınlara toplumsal cinsiyet eğitimi verildi

Menteşe Belediyesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde belediye çalışanı kadınlar için toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet ve şiddet türleri ve 6284 sayılı kanun hakkında eğitim verildi.

Menteşe Belediyesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Konakaltı Kültür Merkezi’nde belediyede çalışan kadınlar için eğitim düzenlendi. Eğitim, Menteşe Belediyesi Kadın Danışma Merkezi hakkında yapılan bilgilendirme ile başladı.

Kadın Danışma Merkezi çalışanlarından Sosyolog Selin Çakır Keskin tarafından toplumsal cinsiyet eşitliği, Psikolog Aybüke Kocagöz Çelik tarafından kadına yönelik şiddet ve şiddet türleri, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Avukat Alev Öztürk tarafından ise 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve şiddete karşı yasal haklar konularını içeren eğitimler verildi.

“ŞİDDETLE MÜCADELEYE DAİR KAMUSAL MEKANİZMALARI ÜRETMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’ni 25 Kasım 2019 yılında hizmete açtıklarını söyledi. Gümüş, merkezin amacının her türlü şiddete uğrayan ya da uğrama tehdidi altında olan kadınlara psikososyal destek ve hukuksal danışmanlık hizmeti vermek olduğunu söyledi.

Gümüş, “Her gün sadece kadın olduğu için eşitsizliğe ve şiddete maruz kalan kadınların yanında olacak kamusal mekanizmaları hem belediye çalışanlarımıza hem de Menteşe ‘de yaşayan kadınlara sunmak ve bu mekanizmaları herkesin ulaşabileceği şekilde genişletmek için çalışıyoruz. Düzenlediğimiz eğitimler de bu amacımızın bir parçası. Eğitimlerimizi tüm çalışanlarımıza vermeyi hedefliyoruz. Dileğimiz şiddetsiz ve eşitliğin olduğu bir dünya” dedi.