Beçin Antik Kenti’nin belgesel filmi izleyici ile buluştu

Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Beçin Antik Kenti’nin tanıtımı için hazırlanan “Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi” belgesel filminin gösterimi yapıldı.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Menteşeoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan Beçin Antik Kenti’nin tanıtımı için hazırlanan “Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi” belgesel filminin gösterimi yapıldı. Muğla Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan belgesel film, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde tarih meraklılarıyla buluştu.

Belgesel Film gösterimine Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Eski Valisi Amir Çiçek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Beçin Kalesi ve Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, Filmin Yönetmeni Bülent Sağlam, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Ercan, kurum amirleri, arkeoloji ve sanat tarihi bölümü öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Belgesel filminin gösterimi öncesinde Beçin Kalesi ve Ören Yeri’nin tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan fotoğraf sergisi açıldı.

Programda, Beçin Kalesi ve Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş ve belgesel filminin yönetmeni Bülent Sağlam’ın konuşmalarının ardından “Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi” belgesel filminin gösterimi yapıldı. 

Beçin Kalesi ve Ören Yerinin tarihi ve kültürel değerlerini izleyiciye yansıtan “Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi” belgesel filmi izleyicilerin beğenisini kazandı.