Başkan Karaca: Ülkemizde ciddi bir tarım politikası gerekli

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde Gündem Fethiye’nin sorularını yanıtladı: “Fethiye Belediyesi olarak bölgedeki bütün üreticilere destek olmaya önem veriyoruz ve onlara destek veriyoruz.”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, İstanbul Yenikapı’da düzenlenen “CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi”ne katıldı. Fethiye Belediyesi standında Gündem Fethiye’den Burak Necip Başar’ın sorularını yanıtlayan Karaca, devletin ciddi bir tarım politikasına ihtiyacı olduğuna dikkat çekerken, Fethiye Belediyesi’nin de üreticinin her zaman yanında olduğunu vurguladı.

“CİDDİ BİR TARIM POLİTİKASI GEREKLİ”

Fethiye Belediyesi’nin standında konuşan Karaca, “Ne kadar Fethiye turizm bölgesi gibi gözükse de yüzde 55’lik alanı tarımla iştigal eden alandır. Girdilerin çok yüksek olduğu bu dönemde üreticilerin çok zor durumda olduğunu hepimiz biliyoruz. Malesef ciddi sorunlar yaşıyorlar. Bir kere ne ekeceklerini bilmiyorlar. Ektikten ve ürettikten sonra malını kaça satacaklarını bilmiyorlar. Kar edebileceklerini bilmiyorlar. Onun için ciddi bir tarım politikası gerekli ülkemizde. Bölge bölge de ürünlerin çeşitlendirilmesi gerektiğine inanıyorum ben. Çünkü bir yıl bir mahsul para ettiği zaman öbür yıl bütün üreticiler o ürünü üretmeye yöneliyor ama akabinde de arz-talep meselesi ve ellerinde kalıyor. Bunu mutlaka ve mutlaka bir devlet politikası haline gelerek; ürün çeşitliliğine gidip, devletin sübvanse edip, buradaki bütün üreticilere destek olması gerekiyor. Aradaki zarar etse dahi o zararı sübvanse ederek iyi bir tarım politikasıyla üreticilerin ayakta kalabilmesini ve kar edebilmesini sağlamaları gerekiyor” dedi.

“ÜRETİCİLERE DESTEK OLMAK GEREKİYOR”

Pandemi ile birlikte üretimin değerinin daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Karaca, “Pandemide sizler de görüyorsunuz, bir buçuk yıllık süreç içerisinde tarımın ve üretimin ne kadar önemli olduğunu hep beraber gördük. Bundan dolayı, önümüzdeki yıllarda tarım ve üretime ciddi bir talep olacak. Onun için de; çok iyi bir biçimde, programlı bir biçimde bir devlet politikasıyla bunu ele alarak üreticilere destek olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“FETHİYE BELEDİYESİ OLARAK BÜTÜN ÜRETİCİLERE DESTEK OLUYORUZ”

Fethiye Belediyesi’nin 270 dönümlük arazide kooperatifler ile birlikte üretim yapılacağını açıklayan Karaca, “Bizler de Fethiye Belediyesi olarak bölgedeki bütün üreticilere destek olmaya önem veriyoruz ve onlara destek veriyoruz. Bölgemizde kurdurmuş olduğumuz bir Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bir de Likya Kadın Kalkınma Kooperatifi ile bölgemizdeki üreticilere kooperatiflerimiz aracılığıyla destek oluyoruz. Bugün itibarıyla stantlarımızda atalık tohumlarla doğal ürünler üretilerek, burada kooperatifimizin üretmiş olduğu ürünlerimizi üreticilerle birlikte burada halkımızla buluşturuyoruz. Likya Kadın Kalkınma Kooperatifi’nin üretmiş olduğu coğrafi işaretli ürünlerimizi de burada fuarımızda sergiliyoruz. Onları sadece burada sergilemekle kalmıyoruz. Tüketici kooperatifleriyle de işbirliği yaparak 81 vilayetimizdeki yurttaşlara ulaştırıyoruz. Hem kooperatifimize hem de üreticilerimize katkı sunuyoruz. Ürettikleri malları değerinden daha fazlasına satarak, onların ekonomisine katkı sunmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde de, Fethiye Belediyesi’nin 270 dönümlük arazisini de kooperatifimiz ile birlikte işleyerek, ekerek, dikerek, üreterek oradaki üreticilerimize katkı sunacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

4 thoughts on “Başkan Karaca: Ülkemizde ciddi bir tarım politikası gerekli

Comments are closed.