Bakan Koca: “Maskelerin ne zaman çıkarılacağını haftaya açıklayacağım”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gelecek hafta Çarşamba veya Perşembe günü yapacağı basın toplantısında, maskelerin ne zaman çıkarılacağını açıklayacağını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrası soruları yanıtladı. Koca, vaka sayılarının bu hafta sonu zirveye ulaştığını belirterek, önümüzdeki haftadan itibaren düşüş beklendiğini ifade etti.

Açık alanlarda maske zorunluluğunun kaldırılması ile de ilgili konuşan Koca, ”Gelecek hafta çarşamba veya perşembe günü bir basın toplantımız olacak. Salgınla mücadelede geldiğimiz noktayı ve bundan sonra neler yapılacağına ilişkin süreci anlatacağız. Maskelerin ne zaman çıkacağı konusu da dahil olmak üzere bundan sonra neler yapılacağını net bir şekilde ifade edeceğiz” dedi.

“DÜŞECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ”

Koca konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Vaka sayısı geçen hafta sonu itibariyle pikini yapmış oldu. Önümüzdeki hafta daha aşağı doğru düşeceğini tahmin ediyoruz. Hastaneye yatışlar yüzde 28-30 kadar azaldı. Yoğun bakıma yatış da yüzde 15 oranında azaldı. Önümüzdeki iki-üç hafta içinde belirgin düşeceğini düşünüyoruz.”