Bakan Ersoy, Osmanlı gemisi batığına dalış yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla’nın Datça ilçesi Kızlan mevkisinde yer alan Osmanlı savaş gemisi batığına dalış yaptı.

Muğla’nın Datça ilçesi Kızlan mevkisinde yürütülen arkeolojik su altı kazısında 3 metre derinlikte yer alan 24 metre boyundaki batıkta kazı çalışmaları sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Osmanlı batığı olduğu düşünülen bir batıkta dalış gerçekleştirdi.

Ersoy, hem sahip olduğu envanter hem de bugüne kadar yapılmış çalışmalar açısından Türkiye’nin su altı arkeoloji kazılarında dünyada birinci sırada bulunduğunu ifade etti.

“SAKLI MİRASLARI GÜN IŞIĞINA KAVUŞTURMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ersoy, “Muğla’nın Datça ilçesi, Kızlan mahallesinde, ilk belirlemelere göre 18. yüzyılda bir savaş gemisine ait olduğu tespit edilen batıktan tarihî eserleri çıkardık. Kültürel mirasımıza sahip çıkmaya ve bu toprakların saklı miraslarını gün ışığına kavuşturmaya devam ediyoruz” dedi.

Bakan Ersoy, Müze Müdürlüğümüzün başkanlığında, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünün bilimsel danışmanlığında sürdürülen tarihî eserlerle dolu bu batıktaki çalışmalar 12 Eylül’e kadar devam edeceğini ifade etti.