Bağlantı sorunu yaşayan yurttaşın aboneliği, cayma bedeli ödemeden iptal edildi

Fethiye’de evine bağlattığı internette sürekli bağlantı sorunu yaşayan tüketici, cayma bedeli ödemeden aboneliğini iptal etti.

Fethiye Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti 2021 Yılı Faaliyet Raporu’na göre; Muğla’nın Fethiye ilçesinde evine bağlattığı internette sürekli bağlantı sorunu yaşayan bir tüketicinin, cayma bedeli ödemeden internet aboneliği iptal edildi.

CAYMA BEDELİ ÖDEMEDEN İPTALİNE KARAR VERİLDİ

Fethiye Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, bu yıl internet altyapısıyla ilgili şikayetlerde artış olduğu vurgulanırken, “Evine bağlattığı ev internetinde sürekli kopmalar ve bağlantı problemleri yaşadığını, ilgili firma tarafından sorunun bir türlü düzeltilemediğini belirterek hakem heyetimize başvuran tüketicimizin, yapılan incelemeler sonucunda tüketicinin haklı olduğu görülmüş ve tüketicinin taahhütlü imzalamış olduğu sözleşmesini cayma bedeli ödemeden iptali hususunda karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

“TÜKETİCİ BİR YIL VEYA DAHA UZUN SÜRELİ SÖZLEŞMESİNİ İSTEDİĞİ ZAMAN FESHETME HAKKINDA SAHİPTİR”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Abonelik sözleşmesi, tüketicinin, belirli bir mal veya hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerdir. İnternet, elektrik, telefon, spor salonları gibi sürekli hizmet alınan üyelikler adı altında yapılan sözleşmelerin adları her ne kadar farklıda olsa hepsi birer abonelik sözleşmesidir. Abonelik sözleşmelerinde tüketicinin en çok korunma ihtiyacının hissedildiği alan sözleşmenin sona ermesidir. Sözleşmelerin sona erme düzeni sözleşmenin belirli süreli veya belirsiz süreli olmasına göre değişiklik göstermektedir. Uygulamada en çok karşılaşılan hali taahhütlü aboneliklerdir. Belirli süreli aboneliklerde tüketiciye tanınan fesih hakkı sözleşme süresinin bir yıldan uzun ya da bir yıl veya daha az süreli olmasına göre değişmektedir. Tüketici bir yıl veya daha uzun süreli abonelik sözleşmesini istediği zaman hiçbir gerekçe göstermeksizin ve hiçbir cezai şart ödemeksizin sözleşmeyi feshetme hakkında sahiptir. Ancak bir yıldan daha az süreli sözleşmelerde ise, tüketici ancak abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması halinde veya tüketicinin hizmetten yararlanmasına engel geçerli bir sebebin varlığı halinde sözleşmeyi feshedebilir.”