Asgari ücret açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 asgari ücretinin 4 bin 253 TL olduğunu açıkladı.

Asgari ücret Komisyonu’nun 4. toplantısının ardından 2022 asgari ücreti Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin yüzde 50 artış oranıyla 4 bin 253 TL’ye yükseltildiğini açıkladı.

“CUMHURBAŞKANI OLARAK ÇOK MUTLUYUM”

İşçi ve işveren temsilcilerin çalışmalarından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir sonraki yılın asgari ücreti, her yılın aralık ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’mızın nezaretinde çalışan ve işveren iştiraki ile belirlenmektedir. Önümüzdeki yılın yine aralık ayında işçi işveren yine çalışmalarını sürdürecekler. Seçim öncesi o görüşmelerle seçime gideceğiz. Bugün 4. toplantı ile nihai karar aşamasına gelindi. Komisyon 4 bin liranın üzerinde olması gerektiği yönünde bakanlığımıza görüş bildirdi. Gerek işçi gerek işveren kesimini temsilen taraflar gerçekten çok farklı anlayış içinde, özveriyle süreci işlettiler. Bu alışılmış yaklaşım değildir. İlk defa oluyor. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak çok mutluyum” dedi.

“ASGARİ ÜCRET 4250 LİRA OLARAK UYGULANACAK”

Erdoğan, “Bakanlığımız tarafından aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de buna göre 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4250 lira olarak uygulanacaktır. Evliliğe ve çocuk sayısına göre rakam daha da yükselmektedir. Yüzde 50’lik bir artış yapmış bulunuyoruz. Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Türkiye büyüdükçe, bundan çalışanlarımız da hak ettikleri payı alacaktır. Kimse ne işveren üzerinden ne de çalışan, işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemeli. Bunların da istismarını yapmamalı” ifadelerini kullandı.

Asgari ücreti, doların artışına göre değerlendirenler hakkında konuşan Erdoğan, “Geçmişte dolar şuydu, hesabı dolar üzerinden yaparak asgari ücreti tespit etmek gerekir gibi yaklaşımlar bu ülkenin şu anki çalışan işveren istismarından başka bir şey değildir. Bunlara sormak lazım, sizin geçmişinizde acaba siz Türk Lirası’nın olduğu ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları?” dedi.

“GELİR VE DAMGA VERGİSİNİ ASGARİ ÜCRETTEN KALDIRIYORUZ”

Belirlenen asgari ücrette, işverenin de gözetildiğini vurgulayan Erdoğan, “Asgari ücrette tarihi artışı gerçekleşirken işveren yükünü azaltacak adımları da ihmal etmedik. Yeni düzenlemeyle on yıllardır konuşulan özlemi hayata geçiriyoruz. Asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. İki verginin kalkmasıyla işvereni 450 liralık ilave yükten kurtarmış oluyoruz” ifadelerine yer verdi.