Alim Karaca: “Projeleri gerçekleştirebilmemiz için ülke ekonomisinin rayına oturması gerekiyor”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, geçtiğimiz üç yıllık hizmet dönemi ve gelecekteki hedefleri hakkında Belediye Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Halk Partisi’nin dijital yayını olan Belediye Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Karaca, üç yıllık hizmet döneminden ilerideki hedeflerine kadar birçok soruya yanıt verdi.

“FETHİYE’DE İLK ÜÇ YILIMIZ YOĞUN GEÇTİ”

2019 yerel seçimlerinden sonraki üç yıllık hizmet dönemi sorulan Karaca, “CHP’nin 25 yıl sonra seçim kazandığı Fethiye’de ilk üç yılımız yoğun geçti. Belediyemizin ekonomisini dengelemeyi, çalışma arkadaşlarımızın maaşlarını aksatmadan ödemeyi ve borçsuz bir belediye olmayı hedeflemiştik, bunu başardık” ifadelerini kullandı.

“‘MAKYAJ DEĞİL, KALICI ÇÖZÜM’ ANLAYIŞIYLA ALTYAPI ÇALIŞMALARINA YOĞUNLAŞTIK”

Büyükşehir ile birlikte yürütülen altyapı çalışmalarına değinen Karaca, “Muğla Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte ‘makyaj değil, kalıcı çözüm’ anlayışıyla altyapı çalışmalarına yoğunlaştık. Ölüdeniz bölgesi başta olmak üzere Fethiye’nin dört bir köşesinde yaklaşık 400 milyon TL’ye mal olacak altyapı yatırımlarına başladık. 121 kilometre kanalizasyon hattının, üç adet terfi istasyonunun, 3.841 adet parsel baca imalatının yapılacağı Ovacık ve Hisarönü Projesi’nin yüzde 92’sini tamamladık. Fethiye Atık Su Arıtma Tesisi’nin kapasitesini iki katına çıkarmak için çalışmalara başladık, projenin yüzde 63’ünü bitirdik. İlçe merkezindeki ana arterlerdeki içme suyu borularını yeniledik. 10 milyon TL’lik projeyle 7.360 metrelik içme suyu hattı yenileme çalışmasını başlattık” dedi.

“ASFALT ÜRETİM MERKEZİ KURDUK”

Altyapı çalışmalarıyla birlikte üstyapı çalışmalarına da değinen Karaca, “İlçe genelinde MUSKİ, AYDEM ve telekomünikasyon şirketleriyle birlikte geniş kapsamlı altyapı ve üstyapı çalışmasına giriştik. Asfalt yapımıyla ilgili maliyeti düşürmek, kendi personelimizle hızlı ve sağlıklı bir şekilde hizmet sunmak için asfalt üretim merkezi kurduk. Fethiye sahil bandında altyapı ve ışıklandırmayla ilgili yaşanan sıkıntıları çözdük. Sahil yolunun üstyapısını baştan sona yeniledik ve aydınlatma sorununu ortadan kaldırdık” diye konuştu.

“YÜKSEK TUTARLARLA ARAÇ KİRALAMA DÖNEMİNİ SONA ERDİRDİK”

Araç kullanımında maliyetlerin düşürüldüğüne dikkat çeken Karaca, “Maliyetleri düşürmek için kendi imkânlarımızla, kredi kullanmadan, üç yıllık kiralama bedeliyle 42 yeni kamyonu ve iş makinesini araç filomuza dahil ettik. Yüksek tutarlarla araç kiralama dönemini sona erdirdik. Tüm araçlarımıza araç takip sistemi kurduk” dedi.

“SÖZ VERDİĞİM GİBİ, ÇAY HÂLÂ 1 TL”

Fethiye’de belediye bünyesinde kurulan Halk Evleri’nden bahseden Karaca, “Sosyal belediyecilik anlayışıyla Halk Evleri için çalışmalara başladık. Halk Evleri’nin ilkini Fethiye merkezde açtık. Ardından, Göcek, Ovacık, Bahriye Üçok Parkı ve Karaçulha’ya yenilerini ekledik. Tüm ürünlerdeki fahiş maliyet artışına rağmen ürünlerimize zam yapmamak için direniyoruz, söz verdiğim gibi, çay hâlâ 1 TL. İlçe merkezinde 25 yıldır atıl durumda bulunan Bahriye Üçok Parkı’na Halk Evi’nin yanı sıra basketbol sahası, kütüphane ve kooperatif ofisi konumlandırarak vatandaşların hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.

“İNLİCE PLAJI’NDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAPTIK”

Plajlarda ve pazaryerlerinde yapılan çalışmalar hakkında Karaca şunları söyledi:

“Belediyemiz tarafından işletilen İnlice Plajı’nda köklü değişiklikler yaptık, uygun fiyatla kaliteli hizmet vermeye başladık. Yıllardır atıl duran Karaot sahilini ilçemize kazandırdık. Plajdaki yapıları ahşaptan imal ettik. Karaot Plajı’nı 500 bin TL’ye mal ettik. Çalış sahilinde değişiklikler yaptık, altyapı ve üstyapı sorununu tamamen çözdük. Patlangıç Mahallesi’ndeki pazaryerini güneş enerjisi panelleriyle kendi elektriğini üreten modern kapalı bir pazaryerine dönüştürmek için başlattığımız çalışmaları tamamladık, ilçemize GES projeli bir kapalı pazaryeri kazandırdık.”

“İLÇEMİZDEKİ KOOPERATİFLERLE İŞBİRLİĞİ YAPTIK”

Karaca, “Yerelde kalkınmayı ve istihdamı sağlamak, Fethiye’nin doğal ürünlerini dünyaya tanıtmak için ilçemizdeki kooperatiflerle işbirliği yaptık. Belediyemize ait 180 dönüm arazide ekim-dikim çalışmalarına başladık. Yok olmaya yüz tutan Kaya halısını yaşatmak için dokuma atölyesi kurduk. Fethiye Kaya halısına ve Yeşilüzümlü dastarına coğrafi işaret aldık. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fethiye Kaya inciri ve tahiniyle Seydiler kilimine coğrafi işaret aldığı sürece destek verdik” ifadeleriyle sözlerine devam etti.

“18.000 ADET GIDA PAKETİ DAĞITTIK”

Karaca açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Koç Holding’in yerli ve millî projesi olan, deniz kirliliğini ve deniz suyu kalitesini ölçen 12 milyon TL değerindeki sistemini körfezde kullanmaya başladık. Tarihî Fethiye Kalesi’nin temizlik ve kurtarma kazısı için Fethiye Müze Müdürlüğü’yle protokol imzaladık, hâlen birlikte çalışıyoruz.
Pandemi döneminde ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlara 18.000 adet gıda paketi dağıttık. Çeşitli sosyal yardım kuruluşlarıyla işbirliği yaptık, ihtiyaç sahiplerine yaklaşık 5 milyon TL değerinde beyaz eşya yardımında bulunduk. Ayrıca 2.240 haneye yakacak, 2.100 aileye giysi, 286 aileye eşya yardımı yaptık. Deprem sonrası İzmir’e ve Elazığ’a birer tır yardım gönderdik. Down sendromlu gençleri istihdam eden Down Kafe’yi Muğla Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte hizmete açtık.”

“BU PROJELERİ GERÇEKLEŞTİREBİLMEMİZ İÇİN ÜLKE EKONOMİSİNİN RAYINA OTURMASI GEREKİYOR”

Hizmet döneminin devamında hedeflediği icraatlar sorulan Karaca, “Fethiye’ye nikâh salonu kazandırmak istiyoruz. Gençlik Merkezi için çalışmalarımız devam ediyor. İlçemizin farklı noktalarında Halk Evleri açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnlice ve Karaot halk plajlarına ilave olarak Koca Çalış bölgesinde üçüncü bir halk plajı açacağız. Gerekli izinleri aldıktan sonra Göcek sahilini yenileyeceğiz. Muğla Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte Yeşilüzümlü bölgesinde üzüm işleme tesisi açacağız. “Belediyem Kart” uygulamasını hayata geçireceğiz. Karagözler bölgesine ‘Seyir Terası’ yapmak istiyoruz. Bu projeleri gerçekleştirebilmemiz için ülke ekonomisinin rayına oturması gerekiyor” ifadeleriyle yanıt verdi.

“YENİ BİR YEREL YÖNETİM YASASINA İHTİYAÇ VAR”

Karaca, “Siyasi engellemelerle karşılaştınız mı?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Ana muhalefet partisine mensup bir belediye olarak özellikle bürokratik işlerimizin kolay yürüdüğünü söyleyemem. Belediyeler yetki ve kaynak açısından sıkıntılar yaşıyor. Bu sorunların çözülmesi için iktidarın harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Yerel yönetimlerin yetki ve mali kaynak sıkıntısının çözülmesi için yeni bir yerel yönetim yasasına ihtiyaç var. Bu konu siyaset üstü bir anlayışla ele alınmalı.”