Akyaka’da deniz suyu çekilmesi 50 metreye ulaştı

Muğla’nın Ula ilçesindeki Akyaka Sahili’nde deniz suyu çekilmesi 50 metreye ulaştı. Bölgede deniz suyu çekilmesi her yıl aynı dönemde yaşanıyor.

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Mahallesi’nde; her yıl aynı dönemde yaşanan ve gel-git hareketleri ile rüzgar basınç değişikliklerinden kaynaklandığı tahmin edilen deniz suyu çekilmesi 50 metreye ulaştı.

Yaklaşık bir haftada yaklaşık 50 metre deniz suyunun çekildiği sahilde; yurttaşlar yürüyüş yaptı, fotoğraf çektirdi.

“ŞU AN İÇİN DEPREMDEN KAYNAKLI OLDUĞUNU SÖYLEMEMİZ DOĞRU OLMAZ”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, bölgede yaşanan deniz suyu çekilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Denizlerimizdeki seviye değişimleri, gel-git hareketleri, rüzgar basınç değişiklikleri deprem sonrası oluşan tsunami etkilere bağlı olarak değişmektedir. Ancak genel itibari ile gel-git hareketleridir. Haftalık, aylık ve yıllık değişebilmektedir. Gezegenlerin, ayın ve dünyanın konumuna bağlı olarak bu etkiler kimi zaman daha fazla, kimi zaman daha az olabilmektedir. Tsunami gibi etkiler depremden hemen sonra veya saatler içerisinde uzak kıyalarda etkisini göstermektedir. Bu nedenle şu an için depremden kaynaklı olduğunu söylememiz doğru olmaz. Diğer taraftan gezegenler aynı denizleri çektiği gibi kıtaları da etkilemektedir. Özellikle dolunay dönemlerinde gezegenlerin etkilerinin bütünleşik olarak daha az olduğu dönemlerdir. Ancak literatürde büyük çaplı depremler gel-git hareketlerinden ya da gezegenler arası etkilerine yönelik ciddi etkileri olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.