“Akbelen Ormanı’nı da zeytinliklerimizi de kömüre vermeyeceğiz!”

İkizköy Çevre Komitesi, Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde yaptığı açıklamada “Kömüre karşı yaşasın zeytin ağacı” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş’nin (YK Enerji), zeytinlik alanları da yok edecek olan linyit madeni sahasını genişletmek isteğine karşı mücadele eden İkizköy Çevre Komitesi, Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde bir açıklama yaptı.

Açıklamada 35 bin zeytin ağacının eski ve kirli kömür enerjisi için yok edilmek istendiği söylendi.

“KÖMÜRCÜLERİN ELİNDE YÜZ BİNLERCE KIRILMIŞ ZEYTİN DALI VAR”

Açıklamada Muğla’da 1979 yılından beri kömür madeni için yüz binlerce ağacın yok dildiği söylendi ve “Bizim bildiğimiz, sadece İkizköy’ün Işıkdere mahallesinde 20 bin ağacımız kömüre kurban edildi. 2017’de İkizköy Işıkdere kamulaştırılırken yasal haklarımızı ve Zeytincilik Kanununu bilmediğimizden bu kadar çok zeytin ağacımızı kaybettik” dendi.

“ZEYTİN AĞACI YAŞAM DEMEKTİR”

Açıklamada, “Zeytin ağacı yaşam demektir. Barış demektir. En çok da emek demektir. Necati Amca, Celal Abi, Mustafa Abi, sırtlarında taşıdıkları kovalarla suladılar zeytin fidanlarını. Biz İkizköylüler ailecek, çocuklarımızı büyütür gibi büyüttük hepsini. Havana Abla, Aytaç Abla, Fatma Abla da bebeğin saçını tarar gibi topluyorlar şimdi zeytini. Özenle, gerekirse tek tek. Bir tanesini bile heba etmemek için titizlikle.” dendi.

“NE AKBELEN ORMANI’NI NE ZEYTİNLİKLERİMİZİ KÖMÜRE VERMEYECEĞİZ”

Açıklamada, İkizköy halkının artık Zeytincilik Kanunu gereği zeytinliklerin kamulaştırılamayacağını, zeytin ağaçlarının hiçbir gerekçe ile kesilemeyeceğini bildiği söylendi ve şunlar eklendi:

Kamulaştırma tehdidi ile yüz yüze kalsak bile, yasal olarak haklarımız olduğunu; böylesi haksız bir ‘kamu yararı’ ve kamulaştırma kararını mahkemeye taşıyabileceğimizin farkındayız. Şirketin tüm baskısına, noterden gönderdiği tehditkâr ihbarnamelere, kamulaştırma tehdidine rağmen üç yıldır bir dönüm zeytinliğimizi bile satmadık. Bundan sonra da satmayacağız! Akbelen Ormanı için olduğu gibi, zeytinlerimiz için de mücadele edeceğiz!

Açıklama “Akbelen Ormanı’nı da zeytinliklerimizi de kömüre vermeyeceğiz! Kömüre Karşı Yaşasın Zeytin Ağacı!” denerek bitirildi.

AKBELEN ORMANI’NIN KÖMÜR MADENİ İÇİN KESİLMESİNİ DURDURUN KAMPANYASI

İkizköy Çevre Platformu, İkizköy Akbelen Ormanı’nın Kömür Madeni için Kesilmesini Durdurun başlıklı bir imza kapmanyası başlatmıştı. Kampanya açıklamasında “Son 2 yıldır da, kömür madenini genişletmek üzere elimizden alınmak istenen Akbelen Ormanımız ile son kalan zeytinliklerimiz, tarım alanlarımız, köyümüz için mücadele ediyoruz” dendi.

İmza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.