AK Parti’li Yelda Erol Gökcan’dan çimento fabrikası açıklaması: Muğla’mızı sözde çevrecilere rağmen biz koruyoruz

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Bayır ve Deştin’de kurulmak istenen çimento fabrikası ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Menteşe Belediye Başkanı işgüzarlık yapmış ve bilerek isteyerek Muğla’ya Çimento fabrikasına ruhsat vermiştir” dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan Bayır ve Deştin’de kurulmak istene çimento fabrikasına ruhsal verilmesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Gökcan, “CHP’li Menteşe Belediye Başkanı, Muğla’nın kıymetli hemşehrilerinin tepkisine rağmen Menteşe ilçemizde çimento fabrikası kurulması için ruhsat vermiştir. CHP’li Menteşe Belediye Başkanı ve milletvekilleri bu konu ile ilgili Bakanlığımızı ve Hükümetimizi suçluyorlar. Son olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ismimi kullanarak bizi CHP’yi karalamakla ve samimiyetsizlikle suçlamaktadır. ‘Niçin ÇED raporunu verdiniz’ diye haksız ve mesnetsiz yere bizlere saldırıyorlar. Kamuoyunu ve hemşehrilerimizi yanlış bilgilendiriyorlar” dedi.

“MENTEŞE BELEDİYE BAŞKANI İŞGÜZARLIK YAPMIŞ VE BİLEREK İSTEYEREK MUĞLA’YA ÇİMENTO FABRİKASINA RUHSAT VERMİŞTİR”

Açıklamasında projeye ÇED raporu verilmesinin ruhsat verilmesini gerektirmediğini söyleyen Gökcan, Menteşe Belediyesi’nin ÇED bahanesine sığınarak ÇED bitimine iki gün kala, 29 Aralık’ta ruhsat verdiğini söyledi.

Gökcan, firma sahibinin talebi üzerine 19 Ocak 2022’de yerinde inceleme yapılarak mevcut ÇED raporunun geçerli olduğuna dair yazı verildiğini vurgulayarak Menteşe Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın cevabını beklemeden ruhsatın verildiğini ifade etti.

Gökcan “Menteşe Belediye Başkanı Sayın Bahattin Gümüş ‘Ruhsatı biz vermesek zaten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verecekti’ diyerek talihsiz bir açıklama yapmıştır. Bırakın niyet okumayı, bırakın bakanlığımızı suçlamayı. Menteşe Belediye Başkanı işgüzarlık yapmış ve bilerek isteyerek Muğla’ya Çimento fabrikasına ruhsat vermiştir” dedi.

“ASIL ÇEVRECİ BİZİZ”

Ruhsatın verilmesine dair yasal bir zorunluk bulunmadığını, buna karşılık ÇED kararının yargıya tabi olduğunu vurgulayan Gökcan, “ÇED raporu sadece mahkemece iptal edilir. Ruhsat ise CHP’li Menteşe Belediye Başkanı’nın bir imzası ile iptal edilir. Bize çamur atacağınıza yargı sürecini bekletmeyin, ruhsatı iptal edin gitsin.

Attığınız çamur bize değil yine size bulaştı. Ama Sayın Öztunç ve CHP’li milletvekillerinin niyeti üzüm yemek değil her zamanki gibi bağcıyı dövmek. Bizi 20 yıldır Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çevreyi korumak için büyük bir gayret göstermekteyiz. Asıl çevreci biziz. Sayın Öztunç çevre hassasiyeti konusunda eğer samimi ve kararlı ise bu konuyu partisinin gündemine taşısın. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve Menteşe Belediye Başkanı ile görüşün ve verdiğiniz ruhsatı iptal ettirin” dedi.

“MUĞLA’MIZIN SÖZDE ÇEVRECİLERE RAĞMEN BİZ KORUYORUZ”

Yetki ve sorumluluğun Menteşe Belediyesi’nde olduğunu ifa de eden Gökcan, “Sözde çevreciliği bırakın. Muğlalı hemşehrilerim ve kamuoyu, çimento fabrikasına ruhsat vermek konusunda kimin samimi olduğunu kimin samimi olmadığını aslında çok iyi biliyor. Hemşehrilerimizin aklı ile lütfen dalga geçmeyi bırakın. Yeryüzü cenneti Muğla’mızı sözde çevrecilere rağmen biz koruyoruz ve korumaya da devam edeceğiz” dedi.