AK Parti Muğla İl Başkanı Mete: “Koyların satıldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor”

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, basın mensuplarıyla bir araya geldiği iftar sonrası açıklamalarda bulundu.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Marmaris’te görev yapan basın mensupları ile iftar etkinliğinde bir araya geldi.

İftar sonrası açıklamalarda bulunan Mete, Muğla’ya 4 yeni okul kazandırmak için çaba harcadığını ifade ederek, “Milli Eğitim Bakanı’mız yeni eğitim öğretim yılı için Muğla’mızda 4 yeni okulun imzasını attı. Biri Seydikemer’de Anadolu Lisesi, 3’ü de Marmaris’te” dedi.

Mete, Marmaris’te yapılması planlanan Teknik Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve İmam Hatip Lisesi’nin 135 milyon lira maliyetinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

“KOYLARIN SATILDIĞI İDDİASI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Muğla’daki koyların satıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Mete; sözlerine, “Bu koylara yüzlerce tekne uğruyor. Bu tekneler çapalarını çekerken dip florasına zarar veriyorlar. Bundan dolayı mapa şamandıra ihalesiyle tekneleri denize demir atmadan sabit tutmak amaçlanmıştı. Fakat İhalede kiralanan yerlerden bir tanesinin koyun iç kısmında yasak inşaata başladığını gördük. Halbuki bu denizin üzerindeki şamandıraların işletilmesi olayı iken alan kişiler sanki kendilerine bir hak verilmiş gibi bir takım istinat duvarları çekmeye başladılar. Bu da bakanlığımız tarafından görüldü. Dolayısıyla buradaki işin kamu eliyle yapılmasının daha uygun olacağı görüşüne varıldı. Dolayısıyla bu ihalelerin iptal edilmesi söz konusudur. Henüz büyük bir karar verilmedi fakat öyle tahmin ediyoruz ki devletin kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin ve bu mesleği yapan birliklerin ortak çalışması ile orada bir düzenleme yapılacaktır” ifadeleriyle devam etti.

“’MİLLİ PARKLAR İMARA MI AÇILIYOR?’ KONUSU KAPANMIŞ OLACAK”

Mete, Marmaris revizyon planında milli parklar ile alakalı bir çalışma yapıldığını ve milli parklardaki inşaat alanlarının yüzde beş ile sınırlanması durumunun ortadan kalktığını ifade ederek, “Bununla ilgili çok ciddi eleştiriler vardı. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bu revizyon tekrar ele alınıyor. Yüzde beşlik sınırlandırmanın geri gelmesi ile ilgili çalışma yürütülüyor. Kurum görüşmeleri ve sahada çalışmalar yapılıyor. Böylelikle ‘milli parklar imara mı açılıyor?’ konusu da kapanmış olacak” dedi.

DALAMAN’DA GOLF TURİZMİ YAPILACAK

Dalaman ilçesinde havaalanı yanındaki deniz kenarında bulunan TİGEM arazisi hakkında da konuşan Mete, arazinin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınarak Turizm Bakanlığı’na devrinin yapılması için görüşmelerin sürdüğünü belirterek, burada golf turizmi ile birlikte nitelik turizmin önünü açan gelişmeler olabileceğini ifade etti.