Ahmet Aras: “Bodrum’da acilen depremsellik etütlerinin yapılması gerekir”

Deprem bölgesinden dönen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum’da acilen depremsellik etütlerinin yapılması gerekir. TMMOB ve diğer inisiyatiflerle toplanmalı ve iş birliğinde çalışmalar yürütmeliyiz” diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 39 bin 672 yurttaş yaşamını yitirdi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 10 gündür bulunduğu deprem bölgesinden dün (17 Şubat 2023) dönerek, Bodrum Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu’nda izlenimlerini anlattı.

Depremin çok büyük bir alanda etkili olduğunu belirten ve İskenderun-Arsuz bölgesinde ciddi bir yıkımla karşılaştıklarını ifade eden Aras, “Arama kurtarma çalışmaları yapmak kolay değil. Devasa binalar tuzla buz haline gelmiş. Kurtarma ekiplerinin oralara ulaşabilmesi kolay değil. Eleştirirken de orayı görmüş olmak lazım” ifadelerini kullandı.

“HER YER YIKILMIŞ, ÇOK BÜYÜK BİR TRAVMA”

Görünce insanın kendisine “Nasıl olacak?” diye sorduğunu belirten Aras, “İnsanlar altında kalmış. ‘Hemen gireyim de kurtarayım’ demek söz konusu değil. İğneyle kuyu kazılıyor. Çocuk, genç, yaşlı, engelli herkes sokaktaydı. Her yer yıkılmış, çok büyük bir travma. Orası anlatılmaz görmek ve yaşamak lazım” diye konuştu.

Aras, Bodrum’dan giden gönüllü ve görevlilere araç, gereç ve lojistik sağladıkları söyleyerek, bölgeye erken gittikleri için tüm yardımları sistemli şekilde ulaştırdıklarını, mobil mutfaklar kurduklarını ve çadır kurulumları yaptıklarını belirtti.

“BÖLGEDE KONTEYNER KURULUMLARI DEVAM EDİYOR”

Sağlık hizmeti desteği, çöp toplama, su, tuvalet, çocuk oyun alanı gibi tüm destekleri kaymakamlıkla koordineli olarak yaptıklarını belirten Aras, “Bölgeye konteyner kurulumları devam ediyor. Belediyeden toplam 13 mimar, mühendis ve inşaat teknikeri personeli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinesinde hasar tespit çalışması için Kahramanmaraş Pazarcık’ta bulunuyor” açıklaması yaptı.

Millet olarak bu afetin de altından kalkacaklarını düşündüğünü söyleyen Aras, “Belediye olarak 200 civarında mağdur vatandaşı Bodrum’da misafir ediyoruz. Bodrum’da şu anda 7 bin kişi var. Bundan sonrası için devletimiz bir an önce kalıcı destekler yapmalı çünkü konu, boyutu sebebiyle belediyeyi aşıyor” ifadesini kullandı.

“DEPREMSELLİK RAPORLARINI BİR AN ÖNCE HAZIRLAMALIYIZ”

Aras, Bodrum’un da deprem bölgesi olduğunun altını çizerek, “Bodrum’da acilen depremsellik etütlerinin yapılması gerekir. TMMOB ve diğer inisiyatiflerle toplanmalı ve iş birliğinde çalışmalar yürütmeliyiz. Bu, tek başına yapılabilecek bir şey değil. Depremsellik raporlarını bir an önce hazırlamalıyız. Olası bir depremde hizmet verebilmek için önce kamu binalarının sağlam olması gerekir. Bu nedenle kendi binamız ile ilgili çalışmalar da yapmalıyız” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, basın toplantısının ardından Bodrum’daki otellerde misafir edilen depremzedeleri ziyaret ederek, yurttaşlara başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu.