900 üreticiye ücretsiz hayvan yemi dağıtılacak

Yem bitkisi destekleme protokolü ile hayvan yetiştiriciliğinin maliyetlerini düşürmek amacıyla 900 üreticiye ücretsiz yem dağıtılacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas Belediyesi ve Milas Ziraat Odası arasında yem bitkisi destekleme protokolü imzalandı.  Protokol kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Milas Belediyesi 339.43 dekarlık alana yem bitkisi ekimi gerçekleştirdi. Üretilen yemin ise Milas’taki 900 üreticiye ücretsiz olarak dağıtılacağı söylendi.

Açıklamada yem bitkisi ekim alanı önümüzdeki yıl 600 dekara çıkartılacağı ifade edildi.

İSMAİL ATICI: 2022’DE BİR GIDA KRİZİ YAŞANABİLİR

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, “2021 çok kötü geçti ve bunun en büyük nedeni girdi maliyetleri. 2022’de bir gıda krizi yaşanabilir. Verim düşüklüğü bizi endişelendiriyor. Üreticinin maliyetleri çok fazla. Muğla Büyükşehir Belediyemiz ve Milas Belediyemiz üreticinin maliyetini düşürmek için yem bitkisi desteklemesi yapıyor. Her iki belediye başkanımıza üreticiye verdiği destekten dolayı teşekkür ederim” dedi.

MUHAMMET TOKAT: MERKEZİ YÖNETİMİN BOŞ BIRAKTIĞI ALANI DOLDURMAYA ÇALIŞIYORUZ

Konuyla ilgili açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ülkedeki tohum ve kaba yem desteğinin önemini vurguladı ve şunları söyledi: “Ülkemizde üretim çok zor hale geldi. Önümüzdeki yıllarda başta gıda olmak üzere birçok kriz yaşayacağız. Merkezi yönetimin boş bıraktığı alanı doldurmaya çalışıyoruz. Maliyetlere katılıp pazarlamada destek olmamız gerekiyor. Tohum ve kaba yem olarak destek için önemli bir kapı açıyoruz.”

OSMAN GÜRÜN: ÜRETİCİMİZİ YAKLAŞIK 1 MİLYON LİRALIK MASRAFTAN KURTARACAĞIZ

Protokol töreninde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, özellikle tarım ve hayvancılık üretiminin son yıllarda büyük darbe yediğini belirterek, gereken desteği vermek için yeni projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Gürün, hayvan üreticilerine destek sağlamak için ücretsiz hayvan yemi dağıtacaklarını söyleyerek, “Mülkiyeti Büyükşehrimize ait olan 260 dekar, Milas Belediyesi’ne ait 75 dekar alanda yem bitkisi tohumu ekimi yapıldı. Burada üretilen yem bitkisi, hasat edilerek hayvancılıkta kullanılmak üzere üreticilerimize dağıtılacak. Büyükşehir 6 bin 250 balya, Milas bin 875 balya, toplam 8 bin 125 balya 140 ton tohumluk elde edilecek ve 900 üretici bu imkândan yararlanacak. Tarımdaki sorunlar herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Yapılan bu çalışma ile üreticimizi yaklaşık 1 milyon liralık masraftan kurtarmış olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak üreten köylümüze desteğimizi sürdüreceğiz. Üreten köylü milletin efendisi olacak” dedi.