90 yeni otobüs hizmete başladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin filosuna kattığı 90 yeni otobüs, Menteşe Otogarı’nda düzenlenen tören ile hizmete başladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, ulaşım ağını genişletmek ve sefer sayılarını arttırmak için 61 Milyon 998 Bin TL değerindeki otobüsleri filosuna kattı. Teslimi tamamlanan otobüsler, Menteşe Otogarı’nda düzenlenen tören ile hizmete başladı.

Törene Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Demokrat Parti İl Başkanı İsmet Köse, İYİ Parti İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe, ilçe başkanları, kadın kolları başkanları, gençlik kolları başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 61 Milyon 998 Bin TL yatırımla filosuna kattığı otobüslerin 45’inin 17+1, 20’sinin 60+1 ve 25’inin ise 103 yolcu kapasitesi bulunurken, otobüslerin engellilerin ulaşımı için en uygun hale getirildiği belirtildi. Ayrıca, egzoz gazı salınımı düşük seviyede olan doğa dostu araçlar tercih edildiği de belirtildi.

“HERKES TAŞIMA HİZMETİNDEN EŞİT OLARAK YARARLANACAK”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, otobüslerin tüm ilçelere gönderilerek hizmete başlayacağını ifade ederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak toplumun tüm kesimine eşit hizmet vermeye çalışıyoruz. Ulaşım konusu da bunlardan en önemlilerinden biridir. Muğla’nın en ücra köşesinde yaşayan vatandaşlarımız, engelli bireylerimiz, kırsalda ikamet eden hemşehrilerimiz olmak üzere herkes taşıma hizmetinden eşit olarak yararlanacak. Bugün itibariyle hizmete sunacağımız otobüslerimizde engellilerimizin rahat seyahat etmeleri için engelli rampaları, ayrıca bisiklet taşıma aparatları bulunacak ve güvenli seyahat için 7/24 kameralı sistemle izlenebilecek. Ayrıca çevreye zarar vermemek adına emisyon salınımı açısından düşük seviyede olan otobüsleri tercih ettik. İl genelinde ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi için 2460 km. yol yaptık. Bu yollara yakışan otobüsleri hizmete sunuyoruz. Tüm halkımıza hayırlı olsun” dedi.

“BUGÜN ALSAK OTOBÜSLERİN FİYATI 151 MİLYON 975 BİN TL”

Yaşanan ekonomik zorlukların Büyükşehir Belediyesi’ni de doğrudan etkilediğini söyleyen Gürün, otobüs alımında 90 milyon TL’ye yakın kar ettiklerini belirtti.

Gürün, “Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak 90 otobüsü 61 Milyon 998 Bin TL’ye aldık. Bugün alsak bu fiyat 151 Milyon 975 Bin TL. Yani kısa bir süre içinde arada 89 milyon 977 Bin TL fark oluşmuş. Bunlar çok ciddi fiyatlar. Ayrıca kur farkı nedeniyle Belediyemizin borcu yaklaşık 1 Milyar TL arttı. Ulaşım sektörü bu artışlardan en fazla zarar gören alanlardan biridir. Gereken destekler sağlanmalı ve ulaşım esnaflarımız için gereken projeler hayata geçirilmelidir. Biz kendileri ile görüşüyor, uyum içinde çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak 2022 yılı Ocak ayında taşıma alanından 2 Milyon 576 Bin TL gelir elde ederken, gider 6 Milyon 35 Bin TL’dir. 2014 yılında 50 TL ile 11 litre mazot alınırken bugün 3,2 litre mazot alınabiliyor. Akaryakıt dışında periyodik bakım, yedek parça ve vergi giderleri de %100’ün üzerinde arttı. Tüm bunlara rağmen gelirlerde çok düşük miktarda artışlar yaşandı. Gereken önlemlerin acilen alınıp halkımızın alım gücünün arttırılması, esnafımızın refah içinde yaşar duruma gelmesi, hizmetlerin aksamadan sürdürülebilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİĞİN GÜZEL BİR ÖRNEĞİ”

Törende konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise, “8 yıl öncesine gittiğimizde Muğla’nın geldiği noktayı hepimiz görüyoruz. Bu terminal yoktu güzel bir terminal yapıldı. Yollar ulaşım ve kavşaklar oluşturuldu. Bu otogarlara, yollara, kavşaklara bu otobüsler yakıştı. Konforlu, insan odaklı bu araçlar hayırlı olsun. Muğla Büyükşehir Muğla’nın her yerine hizmet götürüyor. MBB insana verdiği değerle sosyal demokrat belediyeciliğin güzel bir örneğini gösteriyor. Bu hizmetler nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’e teşekkür ediyorum” dedi.