57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu heyecanı başlıyor

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenecek olan 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yarın (10 Nisan) Muğla’nın Bodrum ilçesinde başlıyor.

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek olan 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (Tour of Türkiye) tanıtım toplantısı Muğla’nın Bodrum ilçesinde yapıldı.

Turun tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Bilal Şentürk, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, federasyonun asbaşkanları Metin Cengiz ve Bahattin Akyön, yarış direktörü Mutlu Erçevik ile medya direktörü Faik Gürses katıldı.

“ÇOK FARKLI VE GÜZEL BİR TUR OLACAK”

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Bilal Şentürk, “Ülkemiz adına da çok gurur verici olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 57’ncisini gerçekleştireceğiz. Ülkemizin her bölgesinin ayrı güzelliği var. Bu güzelliklerin büyük bölümü dünya tarafından keşfedilmiş değil. Ancak Muğla’mız ve Bodrum’umuz dünya tarafından bilinen bir yer. Doğasıyla, tarihiyle, geçmişiyle, doğal çeşitlilikleriyle çok özel bir yerdeyiz. Bu organizasyon, iki kıtayı birleştiren İstanbul’da sona erecek. Sayın Cumhurbaşkanı’mız, iki kıtayı 2 noktadan birleştirdi. Turumuz da hem 1915 Çanakkale Köprüsü’nden hem 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden hem de Avrasya Tüneli’nden geçecek. Tüm sporcular ve misafirlerimiz için çok farklı ve güzel bir tur olacak” dedi.

“ÜLKEMİZİN EKONOMİK, SOSYAL VE KÜLTÜREL ALANDA GELİŞİMİNE KATKI SAĞLANACAK”

Anadolu coğrafyasının tarih boyunca insanlığın cazibe merkezi olduğunu vurgulan Şentürk, “Çok kıymetli olan şey paylaşılırken zorlanılır ancak bizim kültürümüz güzelliklerin paylaşıldıkça arttığını kabul ediyor. Üzüntüler ise paylaştıkça azalıyor. Bu güzelliklere ev sahipliği yapan ülkemizde her zaman uluslararası organizasyonlar düzenlemek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın, sporun hangi branşı olursa olsun hepsine çok ciddi destekleri var. Her alandaki destekleri hem sporculara hem de sportif altyapıya yönelik oldu. Son 10 yılda en küçük yerleşim yerlerinde bile daha önce olmayan sportif yatırımlar oldu. İnsanımız için her türlü sportif altyapıyı hazırlayıp, onun en etkili şekilde kullanılmasını istiyoruz. Bu tesislerin hem kendi insanımız hem de uluslararası organizasyonlar tarafından tüm dünya ölçeğinde kullanılmasını arzu ediyoruz. Bu vesileyle hem ülkemizin tanıtımına hem de ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişimine katkı sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Şentürk, konuşmasının sonunda dünyanın farklı yerlerinden katılımcıların olduğunu değinerek, “Yeni Zelanda’dan dahi katılımcılar var. Dünyanın her yerinden bu güzellikleri yaşamaya gelen sporcular var. Bu organizasyonun her aşamasında başta Türkiye Bisiklet Federasyonu’muz olmak üzere heyecanı görüyoruz. Devletimiz de başta Cumhurbaşkanı’mız olmak üzere, bakanlıklarımız, valilerimiz, belediyelerimiz, kaymakamlıklarımız ve halkımızla sahiplendiğimiz bir organizasyon oldu. Yarım yüzyıl geçti. Bundan sonra daha da kapsamlı turlarla zenginleşmesini diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“MUĞLA OLARAK EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN ONURUNU VE HEYECANINI YAŞIYORUZ”

Muğla Valisi Orhan Tavlı ise, “Muhteşem doğası, eşsiz koyları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dünyanın buluşma ve tercih noktası Muğla’mıza hoş geldiniz. 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ilk etabına Muğla olarak ev sahipliği yapmanın onurunu ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

“MUĞLA’MIZ, DÜNYACA TERCİH EDİLEN ÇOK ÖNEMLİ BİR BÖLGE”

Vali Tavlı, konuşmasının devamında, “Her bölgesinde buram buram tarih kokan, tarihteki kadim medeniyetlerin izlerini taşıyan, antik çağlardan bu yana pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü Muğla’mız adeta bir açık hava müzesidir. Kadim tarihi, muhteşem tabiatı, gelişmiş turizm altyapısı, kültürel potansiyeli, verimli tarım arazileri, endemik bitkileri, sosyoekonomik gelişmişliği ve ulaşım imkanları kolay olan Muğla’mız, dünyaca tercih edilen çok önemli bir bölge. Muğla’mızın sahip olduğu eşsiz doğal ve tarihi zenginlikler çok çeşitli etkinlik fırsatları da sunmakta. İlimiz, pek çok ulusal ve uluslararası spor müsabakasına başarıyla ev sahipliği yapmakta. İlimizde spor turizminin yaygınlaştırılması, her türlü spor organizasyonunun 4 mevsim yapılması için tüm kurum ve kuruluşlarımızla, özel sektörümüzle, odalarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla gereken desteğe hazırız. Muğla’mızın muhteşem doğal güzellikleriyle bisiklet konusunda da dünyanın en önemli şehirlerinden birisi olması için Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı’mızla omuz omuza çalışmaktayız. Sürdürdüğümüz çalışmalarla Muğla’mız, bisiklet şehri olmak ve Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’nda yer almak için emin adımlarla ilerlemekte” ifadelerine yer verdi.

“BUGÜN AYRI BİR HEYECAN VAR”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, start öncesi heyecanına vurgu yaparak, “1989’dan beri bu tura katılıyorum ama bugün ayrı bir heyecan var. Bu heyecan güzel şeyler olacağına işaret diye düşünüyorum. İlk defa farklı bir parkurda yola çıkıyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NDEN GEÇERKEN FARKLI DUYGULARA KAPILDIM”

Geçen hafta gerçekleştirilen medya turundan bahseden Müftüoğlu, “Bu yıl 1915 Çanakkale Köprüsü’nü geçerek 57. Alay Şehitliği’nde etap bitireceğiz. Geçen hafta medya turunda Çanakkale Köprüsü’nü bisikletle geçtik. Oradaki heyecanım en az bugünkü kadar vardı. İlk defa Çanakkale Köprüsü’nü geçtim. Geçerken farklı duygulara kapıldım. Gelişen Türkiye’mizin büyük bir projesini ülkemize kazandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hem bisiklet ailesinin hem de bu ülkede yaşayan herkesin bir teşekkür borcu olduğunu düşünerek o köprüyü geçtim” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞTE YAPTIKLARIMIZDAN ÇOK DAHA FAZLASINI YAPMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK”

Tura katkı sağlayanlara değinen Müftüoğlu, “Cumhurbaşkanlığı’mızın himayelerinde liderliğimizi yapan Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ediyoruz. Bize her türlü desteği veriyor. Valilerimiz, kaymakamlarımız, belediyelerimiz, emniyetimiz, gönüllülerimiz ve halkımızla birlikte büyük bir turun içindeyiz. Geçmişte yaptıklarımızdan çok daha fazlasını yapmak için yola çıktık” diye konuştu.

Müftüoğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Turumuzda çok önemli sporcular yarışacak. Hem heyecan hem doğa hem tarih hem de tanıtım var. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın inanılmaz katkıları var. Ülkemizde bisiklet turizmi ile ilgili çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Bisiklet dostu otellerle turizm gelirlerimizi farklı boyuta taşınıyor. Ülkemize 4 milyar dolar gibi turizm gelirine bisiklet ailesi de katkı sağlayacak. Bunu hep birlikte başaracağız. Tüm organizasyonumuzu yapıyoruz. Olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında madalya alacak bir bisiklet ailesinin heyecanıyla buradayız. Bunu mutlaka başaracağız. Daha önce başardık, aynı ekip olarak yine başaracağız.”

Konuşmaların ardından yarış direktörü Mutlu Erçevik, parkurla ilgili bilgiler verdi.

Yarın (10 Nisan) Muğla’nın Bodrum ilçesinde başlayacak olan tur, 17 Nisan’da İstanbul’da sona erecek.