14 Mart Tıp Bayramı’nda bir doktoru darp ettiği öne sürülen uzman çavuş alkışlı protesto ile taburcu edildi

Muğla’da 14 Mart Tıp Bayramı’nda Doktor Tahir Tarimer’i darp ettiği öne sürülen Uzman Çavuş A.A hakkında, Tarimer şikayette bulundu. A.A hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildiği sırada sağlık görevlileri alkışlı protesto düzenledi

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Doktor Tahir Tarimer ile hastaneye tedavi için gelen Uzman Çavuş A.A arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışmada, A.A. Tarimer’i darp etti. Güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği olay sonrası boğazında kızarıklar oluşan ve gözlüğü kırılan doktor, darp raporu alarak A.A’dan şikayetçi oldu.

Aynı hastanede başka bir doktor tarafından muayene edilen A.A ise kendisine koyulan apandisit teşhisinin ardından ameliyat edildi.

“TÜM ÇABAMIZ DÜN BURADA BİR HEKİM ARKADAŞIMIZIN BAŞINA GELEN ŞİDDETİN YARIN BAŞKA ARKADAŞLARIMIZIN BAŞINA GELMEMESİ”

Hastane önünde toplanan doktorlar, sağlık çalışanları ve tıp öğrencileri yaşanan olaya tepki gösterdi. Hekimler adına basın açıklamasını okuyan Dr. Ali İhsan Uysal, benzer durumla bir daha karşılaşmamak için herkesi sağduyulu olmaya çağırdı ve şunları ifade etti:

“Burada sağlıkta şiddete karşı olduğumuzu ve tükendiğimizi belirtmişken hastanemize başvuran ve asıl görevi güvenliğimizi sağlamak olan kolluk kuvveti personeli tarafından 14 Mart Tıp Bayramı’nda görevi başında iken sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan doktor arkadaşımız olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendik. Güne bu haberle başladık. Bugün burada Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi hekimleri olarak doktor arkadaşımıza destek için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Sağlıkta şiddete karşı sesimiz duyurmaya çalıştığımız bu zor günlerde ve üstelik 14 Mart Tıp Bayramı’nda gerçekleşene bu şiddet olayında şiddete karşı tüm hekimler olarak birlik olduğumuzu ve hekim arkadaşımıza dün olduğu gibi bugün de her koşulda destek olduğumuzu belirmek isteriz. Tüm çabamız dün burada bir hekim arkadaşımızın başına gelen şiddetin yarın başka arkadaşlarımızın başına gelmemesi için birlik olmak ve herkesi sağduyulu olmaya çağırmaktır.”

UZMAN ÇAVUŞ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Muğla Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, jandarma uzman çavuş A.A. hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “14 Mart 2022 günü saat 23.50 sıralarında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine apandis rahatsızlığı nedeniyle başvuran jandarma uzman çavuş A.A. tarafından bir hekime yönelik istenmeyen bir olayın meydana geldi. Olay sonrası jandarma uzman çavuş A.A, akut apandisit teşhisi konularak ameliyata alınmış, gerekli tıbbi müdahale yapılmıştır. Jandarma Uzman Çavuş A.A. hakkında adli ve idari işlem başlatılmış olup, tedbiren görevden uzaklaştırılmıştır.”

MESLEKTAŞLARIMIZ TARAFINDAN TEDAVİ EDİLDİ, KENDİ MESLEKTAŞLARI TARAFINDAN HAPSE YOLLANDI”

A.A hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildiği sırada hastanede çalışan sağlık görevlileri alkışlı protesto düzenledi. Uzman Doktor Özkan Yükselmiş Twitter hesabından görüntüleri paylaşarak şunları söyledi:

”Muğla’da doktoru darp eden jandarma, meslektaşlarımız tarafından tedavi edildi. Taburcu edilirken de kendi meslektaşları tarafından hapse yollandı. Tabi bizim internler de güzel bir protesto hazırladı”

https://twitter.com/DrYukselmis/status/1504026740322148354?s=20&t=zKcla6ibu3tFqIkXilqvKg

(Kaynak: AA)